Abone Ol:

Tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise 3. yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nda gövde yüksekliği 50 metreye ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden ve tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek dünyanın ise 3. yüksek barajı unvanını eline alacak olan Yusufeli Barajı’nda gövde yüksekliği 50 metreye ulaştı. Barajın tamamlanarak enerji üretimine başlaması ile yaklaşık 600 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

DÜNYANIN 3. YÜKSEK BARAJI

Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin Çoruh Nehri üzerinde inşa edildiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ‘Çok zor bir topografyada inşa ettiğimiz bu barajımız adeta Çoruh’ta bir gerdanlık gibi yükseliyor. Bir mühendislik harikası olan bu barajımız tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek, dünyanın ise 3. en yüksek barajı unvanını elde edecek’ diye konuştu.

GÖVDE 50 METRE YÜKSEKLİĞE ULAŞTI

Bu devasa barajda gövde beton dökme çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Bakan Pakdemirli ‘440 metre olan temel kotundan, 715 metre kotuna yükselecek olan gövdenin beton dökme işlemine 10 Temmuz 2018’de başlamıştık. Toplam 4 milyon metreküplük gövde hacmine sahip barajda günlük 7 bin metreküp beton dökülüyor. Yaklaşık 5 aydır yapılan beton dökümleri sonucu Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliği en derin kesitten 50 metre yüksekliğe ulaştı’ değerlendirmesinde bulundu.

100 KATLI BİR GÖKDELEN YÜKSEKLİĞİNDE

Ülkemizin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nın çok görkemli bir eser olacağının altını çizen Pakdemirli ‘Yusufeli Barajı 275 metre gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısadır. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir. Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metre küp beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilmektedir. Yusufeli Barajı’nın büyüklüğünü daha iyi anlayabilmemiz sağlamak açısından bu örnekler çok çarpıcıdır ‘açıklamasını yaptı.

600 BİN KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Ayrıca barajın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metre küp beton ile her biri 150 metre kare olan 100 bin konut yapılabileceğini de ifade eden Pakdemirli ‘Yusufeli Barajı’nın tamamlanması ile yıllık 1 milyar 888 milyon kilowatt saat enerji üretilerek, milli bütçeye yıllık 1 milyar liraya yakın katkı sağlanması hedefleniyor. Diğer yandan bu proje sayesinde 600 bin kişinin enerji ihtiyacı da karşılanabilecek’ dedi.

Yusufeli Barajı’nın üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara su kaynağı olacağını da söyleyen Pakdemirli, barajın Çoruh Nehri’nin getireceği rüsubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasını sağlayacağını ve Çoruh Nehri’nde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacağını sözlerine ekledi.

Abone Ol:
Abone Ol

Yorumlarınızala Sitemize Değer Katın