Abone Ol:

Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Bro, Suriyeli Peşmergelerin geçen pazar günü ABD himayesinde terör örgütü YPG/PKK ile gizli bir toplantı gerçekleştirdiğini ancak herhangi bir sonuca varılmadığını açıkladı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Bro, Suriyeli Peşmergelerin geçen pazar günü ABD himayesinde terör örgütü YPG/PKK ile gizli bir toplantı gerçekleştirdiğini ancak herhangi bir sonuca varılmadığını açıkladı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Bro

‘GÖRÜŞMEDE HİÇBİR SONUÇ ALINMADI’

Geçen hafta gündeme gelen ‘Suriyeli Peşmergeler dönüyor’ iddiasına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bro, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasından sadece birkaç gün önce Suriyeli Peşmergelerden oluşan bir heyetin Suriye sınırında terör örgütü YPG/PKK ile toplantı yaptığını doğrulayarak, ‘Toplantıda Suriyeli Peşmergelerin yeniden ülkeye (Suriye’ye) dönmesinin yanı sıra bazı teknik konular konuşuldu ancak hiçbir sonuç alınmadı. YPG/PKK ile hiçbir anlaşma yapılmadı.’ ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN ROLÜ BELİRLEYİCİ

Peşmergenin Suriye’ye geçmesinde Türkiye’nin rolünün belirleyici olacağına dikkati çeken Bro, ‘Suriye’nin durumu giderek kötüleşiyor. Eğer bu konuda Türkiye ile ABD arasında uzlaşı sağlanmazsa Suriye Peşmergelerinin dönmesi çok zor olacak.’ diye konuştu.

Bro, YPG/ PKK’nın Suriye’de istikrar ve barışın yeniden tesis edilmesini istemediğini ve ülkeye yıkımdan başka bir katkı sunmadığını vurguladı.

‘SURİYE’DEKİ DÖNÜŞÜMÜ ENGELLEYEN TEK GÜÇ PYD/YPG’DİR’

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen bir Suriyeli Peşmerge komutanı, ABD’nin Suriyeli Peşmergelerin geri dönüşünü istediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

‘Suriye’ye dönüşümüzü engelleyen tek güç PYD/YPG’dir. Bu engelleme olmasaydı biz çoktan ülkemize dönmüştük.’

Abone Ol:
Abone Ol

Yorumlarınızala Sitemize Değer Katın