Abone Ol:

Son dakika! Endonezya’da meydana gelen tsunami sonucu ölü sayısı 168’e yükseldi, 745 kişi yaralandı. Yerel medyada, bölgede faaliyette olan yanardağdaki patlamaların ardından yeni ay nedeniyle oluşan gelgit ve toprak kaymasının, tsunamiyi tetiklemiş olabileceği ifade edildi.

Endonezya’daki Sumatra ve Cava Adası arasında yer alan Sunda Boğazı’nda meydana gelen tsunami sonucu 168 kişi yaşamını yitirdi, 745 kişi yaralandı. Yerel medyada, bölgede faaliyette olan Anak Krakatau Yanardağı’ndaki patlamaların ardından yeni ay nedeniyle oluşan gelgit olayı ve su altındaki toprak kaymasının, tsunamiyi tetiklemiş olabileceği ifade edildi.

TSUNAMİ 168 CAN ALDI, 745 KİŞİ YARALANDI

Ulusal Afet Yönetim Ajansı’dan yapılan açıklamada, Endonezya’da bulunan Sumatra ve Cava Adası arasındaki Sunda Boğazı’nda meydana gelen tsunamide 168 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtildi. 745 kişinin yaralandığı faciada, 30 kişi de kayıp.

‘YANARDAĞ PATLAMASI TSUNAMİYİ ETKİLEMİŞ OLABİLİR’

Yerel medyada, bölgede faaliyette olan Anak Krakatau Yanardağı’ndaki patlamaların ardından yeni ay nedeniyle oluşan gelgit olayı ve su altındaki toprak kaymasının, tsunamiyi tetiklemiş olabileceği ifade edildi.

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Tsunaminin etkilendiği bölgelerde geniş çaplı arama kurtarma çalışmaları devam ederken, sahil şeridindeki birçok turistik alanın tsunamiden olumsuz etkilenmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

2 BİNDEN FAZLA KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Anak Krakatau Yanardağı’ndaki faaliyetlerin artması üzerine eylül ayında, bölgede en yüksek ikinci seviyede alarm verilmişti. 28 Eylül’de Sulawesi Adası’ndaki Palu Körfezi’nde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 2 binden fazla kişi yaşamını yitirirken, 1500’e yakın kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

‘Pasifik Ateş Çemberi’ olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya’da, 26 Aralık 2004’te, 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucunda bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Abone Ol:
Abone Ol

Yorumlarınızala Sitemize Değer Katın