Abone Ol:


Yeni parti kuracağı iddia edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine konuştu. Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş hakkındaki bir soruya cevap veren Davutoğlu, “Ben istifa ettikten sonra tutuklandı. Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok” dedi.

Ahmet Davutoğlu, Financial Times’ın Türkiye muhabiri Laura Pitel’e konuştu. AK Parti’nin bir zamanlar adalet, özgürlük, düşünce ve ifade özgürlüğüne değer verdiğini belirten Davutoğlu, “Ancak son üç yılda gözlemlediğim kadarıyla hayatımız boyunca saygı duyduğumuz bu temel değerler göz ardı ediliyor” ifadeleri kullandı.

T24’ün aktardığına göre; Davutoğlu,Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni de eleştirerek Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elindeki gücün Türkiye’nin “temel yapılarına zarar verdiğini” ve ülkedeki “siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu” belirtti.

Hâlâ bir AK Parti üyesi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, partide reform yapılması için bir “sorumluluk hissettiğini ancak “çok umutlu olmadığını” söyledi.

Davutoğlu, kendisine yöneltilen “özgürlük” eleştirilerine de “Ben birçok gazeteciyi korudum. Fikirlere ve entelektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim” diye yanıt verdi.

Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan Davutoğlu, “Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil. Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok” dedi.

Davutoğlu, hedefinin Türkiye’de yeni bir siyasi iklim yaratmak olduğunu vurgulayarak “İhtiyacımız olan açıklık, saydamlık, özgürlük ve korkmadan konuşabilme üzerine kurulmuş yeni bir psikoloji” dedi.

Davutoğlu, “sesini ilk yükseltmeye karar verdiğinde” hiçbir ana akım medya organının kendisinin kanallara çıkmasına izin vermediği söylemini tekrarladı. Davutoğlu, kendisini konuk eden Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin Sputnik ile RS FM’deki programlarına son verildiğini hatırlattı.

Davutoğlu, sözlerini “Eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz. Konuşmak ve düşünmekten korkarsan bir çözüm bulunamaz” diyerek bitirdi.

Erdoğan, yeni parti kuracakları konuşulan Davutoğlu ve Gül’ün memleketine gidiyor

Eski AK Parti Milletvekili Özdağ'dan, Erdoğan'ın yeni parti yorumuna tepki: AK Parti dini bir kurum değilEski AK Parti Milletvekili Özdağ’dan, Erdoğan’ın yeni parti yorumuna tepki: AK Parti dini bir kurum değil

Abone Ol:
Abone Ol

Yorumlarınızala Sitemize Değer Katın