Abone Ol:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 9 milyon 210 bin vatandaşın İmar Barışı’na başvurduğunu ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedel yatırıldığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı’na yapılan başvuruyu ve elde edilen geliri açıkladı. Bakan Kurum, ‘9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı’na başvurdu ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedel yatırdı.’ dedi.

31 ARALIK’TA SÜREÇ SONA ERİYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret ettikten sonra İmar Barışı ile ilgili genel bilgileri gazetecilerle paylaşan Bakan Kurum, ‘Türkiye’de toplam 9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı’na başvurdu ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedel yatırdı. Biliyorsunuz 31 Aralık’ta bu süreç tamamlanıyor. 10 milyona yakın vatandaşımız bugüne kadar İmar Barışı’ndan yararlandı. Devletin vatandaşıyla barışını içeren, vatandaşımızın elektriğini, suyunu ve doğal gazını alabilmesi adına yapılan bu düzenlemede 10 milyona yakın vatandaşımız kanundan istifade etti.’ ifadelerini kullandı.

‘BOĞAZ SINIRINDAKİ YALILAR DÜZENLEMEYE DAHİL DEĞİL’

Bakan Kurum, Boğaziçi’nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenlemeyle ilgili bir soru üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

‘Dün Plan Bütçe Komisyonumuza İmar Barışı’na ilişkin bir teklif sunuldu. Bu teklif sınırlarını ihtiva ediyordu. Daha önce biliyorsunuz biz İmar Barışı’ndan boğaz ön görünümünde Tarihi Yarımada, Çanakkale’de belirli alanları İmar Barışı’na dahil etmemiştik. Ancak boğaz ön görünümünde kalan Sarıyer, fiilen ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde yer alan alanı da İmar Barışı kapsamına almıştık. Tabii gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğal gaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Teklifin içeriği Üsküdar’da, Beykoz ilçemizde ve Sarıyer ilçemizde ön görünümde olan, fiilen ön görünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına teklif edilmiş bir düzenleme. Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil.’

İMAR BARIŞI’NDAN KİMLER YARARLANABİLİR

İmar Barışı’na vatandaşların yoğun bir ilgi göstermesinden dolayı son başvuru tarihi 31 Ekim’den 31 Aralık tarihine kadar uzatılmıştı. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı ek inşaat alanları içeren tüm yapılar İmar Barışı’ndan faydalanabiliyor.

Abone Ol:
Abone Ol

Yorumlarınızala Sitemize Değer Katın